Приветствую Вас Абитуриент • Регистрация • Вход • RSS
Среда, 23.4.2014
Главная » Работы » Рефераты на казахском » Ашық сабақ

Мақал-мәтелдер
Скачать удаленно
Алматы облысы, Райымбек ауданы, Күрметі ауылы, Ә.Ниязбеков атындағы орта мектептің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Салпанбаева Ақерке.

Қазақ тілі 5-сынып

Салпанбаева Ақерке
Ә. Ниязбеков атындағы орта мектептің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі.
.

Сабақтың тақырыбы: Мақал-мәтелдер
Сабақтың мақсаты:
1. Мақал-мәтелдер туралы түсіндіру, мағыналарын ашу, ұғындыру.
2. Сауатты жазуға , ана тілін сүюге, құрметтеуге, сөз арасында мақалдарды орынды қолдана білуге үйрету.
3. Ана тіліне қызығушылығын арттыру.Ұжымдық жұмыс жасауда белсенділіктерін арттыру.
Көрнекілігі: Мақал мәтелдер жазылған қағаздар, «Мақал-мәтелдер» кітабы, қима қағаздар, суреттер.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ұжымдық жұмыс
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру.
2. Үй тапсырмасын тексеру.121-жаттығу. Өз досына немесе әдеби шығармадағы бір кейіпкерге фразеологиялық тіркестерді пайдалана отырып мінездеме жазу.
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Тұрақты тіркестер сияқты мақал-мәтелдер де әбден қалыптасқан, орныққан сөздер тобы.Мақал-тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні. Мысалы: Кең болсаң, кем болмайсың.
Мәтелдерде ой-пікір бейнелі әрі тұспалдап айтылған ишара түрінде болады.
Мәтелдердің мақалдан айырмашылығы мағынасы ашық болмай, ишарамен, тұспалмен айтылады. Мысалы: Біреу тоңып секіреді, біреу тойып секіреді.
4. Жатығулар орындату.
123-жаттығу. Қима қағаздарға әр түрлі тақырыпта мақалдар жазып, тақырыптық ауыл-ауылға бөліп орналастырып, әр ауылға ат қою.
Мысалы:1. Туған жер, Отан туралы. 2.Еңбек туралы. 3.Өнер-білім туралы. 4.Достық туралы. Балалар өздері осы тақырыптар бойынша білетін мақал-мәтелдерін әр қима қағаздарға жазады. Оларды аталған тақырыптар бойынша бөліп, ауыл-ауылға орналастырады.
124-жаттығу. Мақал-мәтелдердің екіші сыңарларын жасыратын ойын ойнату. Екі топқа бөліп, бірінші топ-жоғалтушы, екінші топ-табушы.
127-жаттығу. Адамның қасиеті туралы мақалдар тауып жазу.мысалы: « Жақсы адам-ел ырысы, Жақсы жер-жанның тынысы». «Қарау адам күншіл, Мекер адам міншіл».
129-жаттығу. Мақал-мәтелдерге құралған ребустарды шешкізу.
130-жаттығу. Ең қысқа мақал-мәтелдерді тауып жазу. Мысалы: «Күш-білімде». «Үміт өлмейді», т.б.
131-жаттығу.Өздері қалаған мақал мазмұнына сурат салдыру.
132-жаттығу. Ең қызық та күлкілі мақалдар тауып айту. Жарыс ұйымдастыру..Мысалы: «Таз таранғанша той тарқапты».
Қорытынды. Сұрақ-жауап арқылы сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма.134-жаттығу. Суреттер топтамасындағы 23-суретке әңгіме құрау. Құраған әңгімелерінде мақалдың болуын ескеру.

Алматы облысы
Райымбек ауданы
Күрметі ауылы.



Уважаемый пользователь! Материал может содержать устаревшие данные, ошибки (устаревшую экономическую статистику, утратившую силу закона, нормативные акты и т.п.). Поэтому перед сдачей рекомендуем самостоятельно проверить содержание работ.
Желаем успехов!



32.0Kb
Категория: Ашық сабақ | Добавил: Admin
Просмотров: 3282 | Загрузок: 127 | Рейтинг: 0.0/0

Это может Вас заинтересовать:
Менің Қазақстаным атты ашық тәрбие сағаты 11-сынып
Тіл білімінің басқа ғылымдармен байланысы, тіл білімі және салалары
“Салауаттану – денсаулықты сақтау” бағдарламасы бойынша дұрыс өмір сүр...
Шакарим Кудайбердиев
«Білім сайысы». Интеллектуалды олимпиада
Айша бибі
Симметрия вокруг нас
Сезім мүшелерінің физиологиясы және оның жастық ерекшеліктері
Ұстаз – ұлағатты есім
Жамбылдың ұстазы еді Майкөт ақын
Цитоқаңқа
Барса-Келмес қорығы (Қызылорда облысы)
Мусин Қапан Әубәкірұлы
Айманов Шәкен Кенжетайұлы
Инвестициялық есебі